با فراگیر شدن فناوری اطلاعات، گسترش استفاده از رایانه در ایران و شمار روز افزون کاربران فارسی زبان شبکه جهانی اینترنت، وجود پایگاهی جامع جهت اطلاع رسانی اخبار دنیای نرم افزار و معرفی نرم افزار های کاربردی ویژه کاربردی ضروری به نظر می رسید. در همین راستا، پایگاه اینترنتی پی سی دانلود فعالیت خود در این دنیای مجازی را از سال 1384 آغاز نمود و توانست در مدت کوتاهی به جایگاهی خاص در بین کاربران فارسی زبان دست یابد و روزانه پذیرای صد ها هزار کاربر از گوشه کنار جهان باشد.
با افزایش محبوبیت در میان کاربران، سایت های متعددی با کپی برداری از قالب و شیوه کاری پی سی دانلود اقدام به راه اندازی سایت های مشابه نمودند، اغراق نیست اگر بگوییم پی سی دانلود نقشی اساسی در ارتقا کیفی سایت های دانلود ایرانی و جهت دهی به آن داشته است، در زمانی که سایت های دانلود فارسی تنها از سرور های رایگان جهت نگهداری فایل های خود استفاده می کردند، پی سی دانلود یکی از معدود سایت هایی بود که لینک دانلود مستقیم برای دانلود فایل های چند صد مگابایتی ارائه می نمود.

پی سی دانلود علی رغم اینکه در طول حیات خویش با مشکلاتی متعددی روبرو شده است، با لطف خداوند توانسته است همچنان به سرویس دهی خود ادامه دهد و در خدمت کاربران فارسی زبان باشد.

افتخاراتوب سایت برگزیده و شایسته تقدیر در چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتالنماد اعتماد از مركز توسعه تجارت الكترونيكي وزارت صنعت، معدن و تجارتوب سایت برگزیده به انتخاب داوران و آرای مردمی در دوره های متوالی جشنواره وب ایران
به شرح زیر:
جشنواره وب سال 1386: برنده به انتخاب داوران در موضوع  نرم افزار و سخت افزار
جشنواره وب سال 1387: برنده به انتخاب داوران در موضوع  نرم افزار و سخت افزار
جشنواره وب سال 1391: برنده به انتخاب داوران در موضوع  نرم افزار و سخت افزار
جشنواره وب سال 1393: برنده به انتخاب مردم در موضوع کامپیوتر و موبایل و تبلت
جشنواره وب سال 1394: کاندید در موضوع کامپیوتر و موبایل و تبلت
جشنواره وب سال 1395: برنده به انتخاب داوران در موضوع کامپیوتر و موبایل و تبلت
جشنواره وب سال 1396: برنده به انتخاب داوران در موضوع کامپیوتر و موبایل و تکنولوژی